Homesharing – sdílená péče

Sdílená péče aneb homesharing je moderní způsob podpory rodin dětí a mladých dospělých se zdravotním postižením. Pravidelné odlehčovací setkání u proškolených hostitelů (jednotlivců či párů) pomůže rodině nabrat nové síly. Hostitelská rodina či jednotlivec si pravidelně bere dítě na předem domluvený čas, pár hodin měsíčně, odpoledne nebo víkendový den. Společně si užijí obohacující chvíle, získají nové sociální kontakty a dovednosti, zatímco si pečující rodina může vydechnout.
Více o homesharingu →

Zapojování veřejnosti a strategické plánování

Pomáháme obcím, městům a regionům, které se snaží o transparentní zapojování veřejnosti do svých důležitých rozhodnutí. Podporujeme je, aby své záměry a strategické plány otevřeně diskutovali  s veřejností a dalšími dotčenými aktéry. Dále navrhujeme a realizujeme programy účasti veřejnosti ve strategickém i investičním plánování a rozhodování. Jsme tu pro neziskové organizace a další instituce v podpoře jejich rozvoj, profesionalizace, strategickém plánování a projektovém poradenství. Nedílnou součástí naši práce je metodická podpora v rozvoji komunitního plánování sociálních a návazných služeb. 

Pečovat a žít doma je normální

Péče v domácím prostředí o děti či dospělé se zdravotním postižením, o nemocné, stárnoucí rodiče či partnera je náročná a patří k jedněm z nejtěžších situací v životě, se kterými se setká mnoho z nás. V České republice jsou stovky tisíc těch, kteří pečují o své blízké, a část z nich neví, jak na péči nebýt sám. Dochází k tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří několik let doma pečují, např. o manžela, partnera, dítě/dospělé dítě se zdravotním postižením a nevyužívají všechnu podporu, kterou stát a další instituce nabízejí. V rámci našich aktivit podporujeme neformálně pečující, rodiče dětí se zdravotním postižením, v části aktivit i samotné děti se zdravotním postižením a v neposlední řadě i jejich sourozence. V současné době nabízíme ve Středočeském kraji podporu prostřednictvím projektu Podpora rodin s dětmi se zdravotním postižením, v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální 3 a Homesharingu.  V předešlých letech jsme realizovali např. tyto projekty na území Dobříšska, Hořovicka a Berounska.

Respekt v komunikaci

Komunikační bariéry, se kterými se lidé při návštěvě různých institucí potýkají, jsou velmi různorodé. Jedná se o bariéry, na které se zapomíná a jsou občas považované za méně problematické. Pojmenovávání komunikačních bariér a hledání cest, jak je při návštěvě veřejných institucí minimalizovat je téma, kterému se dlouhodobě věnujeme a poskytujeme různé formy poradenství. Komunikační bariéry nejsou vždy poznat a řešení jsou velmi různorodá. Důležitý je respekt, ochota, trpělivost a otevřenost možným řešením. Rádi vám pomůžeme nastavit bezbariérovou komunikaci ve vaší instituci. Zde máme více informací k bezbariérové komunikaci.